BOTOX CZY KWAS HIALURONOWY? CO WYBRAĆ?

botox pro skin

Wśród osób po 30 roku życia, wzrasta zainteresowanie zabiegami medycyny estetycznej. Jest to moment, w którym zarówno kobiety jak i mężczyźni dostrzegają pierwsze widoczne objawy starzenia się skóry. W związku z tym wiele młodych osób decyduje się na zabiegi wykorzystujące działanie toksyny botulinowej lub kwasu hialuronowego, które pomagają utrzymać zdrowy i młody wygląd skóry.  

Bardzo często spotykam się z błędnym określaniem zasady działania powyższych substancji, przykładem takim może być powiedzenie że „usta powiększa się botoxem”. Jest to bardzo mylne sformułowanie, dlatego też wyjaśnię na czym polega różnica pomiędzy botoxem a kwasem hialuronowym i który lepiej wybrać.
CZYM JEST BOTOX ?
Botox to nazwa preparatu stosowanego w medycynie estetycznej, który zawiera w składzie silnie działającą neurotoksynę ‒ toksynę botulinową. Po podaniu w głąb skóry, osłabia przewodnictwo nerwowe mięśni  w wyniku czego ich praca zostaje osłabiona.  
Toksynę botulinową stosuje się najczęściej w celu wygładzenia zmarszczek, redukcji nadmiernej mimiki twarzy oraz nadmiernej potliwości. Znajduje ona także zastosowanie w leczeniu zeza, kurczu powiek oraz migren. Warto również wiedzieć, że domięśniowe iniekcje toksyny botulinowej to skuteczna profilaktyka powstawania zmarszczek. Z tego względu zabieg wykonuje się nawet u osób po 25 roku życia tzw. „baby botox”
JAK DŁUGO UTRZYMUJĄ SIĘ EFEKTY ?
Na podstawie badań klinicznych wiadomo, że czas oddziaływania botoxu na tkanki wynosi zazwyczaj 3-5 miesiące. Mniej więcej w takich odstępach czasu wskazane jest powtarzanie zabiegu w celu utrzymania efektów.
CZYM JEST KWAS HIALURONOWY ?
Kwas hialuronowy to naturalnie występująca substancja w naszym organizmie. Jego głównym zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, a co za tym idzie utrzymywanie jędrności i elastyczności skóry. Wraz z upływem czasu ilość kwasu hialuronowego w organizmie człowieka zmniejsza się czego konsekwencją są zmarszczki oraz wiotczenie skóry.
RODZAJE KWASU HIALURONOWEGO
Wyróżniamy dwa rodzaje kwasu hialuronowego: usieciowany – o niskiej masie cząsteczkowej  i nieusieciowany – o średniej i dużej masie cząsteczkowej.  Kwas hial. usieciowany zwykle wykorzystywany jest w mezoterapii, co powoduje, że dochodzi do stymulacji procesów odnowy skóry oraz zwiększa się jej nawilżenie. Efekt utrzymuje się przez około 6 miesięcy.
Z kolei nieusieciowany kwas hialuronowy stosowany jest w zabiegach redukcji zmarszczek, poprawy owalu twarzy i wypełniania i modelowania ust, gdzie efekty utrzymują się przez około 12 miesięcy.
CO WYBRAĆ ?
Zarówno za pomocą zabiegów wykorzystujących działanie kwasu hialuronowego, jak i toksyny botulinowej możliwe jest wygładzenie rysów twarzy. Warto jednak pamiętać o tym, że wskazania do ich wykonania trochę się różnią i to lekarz powinien zadecydować, która z tych metod będzie dla pacjenta najlepsza, na podstawie konsultacji z pacjentem oraz oceny kondycji skóry. Jeżeli istnieją takie wskazania, to lekarz może zadecydować o połączeniu wyżej wymienionych metod.
PODSUMOWANIE:
Botoks stosujemy w przypadku tzw. zmarszczek mimicznych jak np.:
  • zmarszczki pomiędzy brwiami(„lwia zmarszczka”);
  • zmarszczki poprzeczne na czole;
  • zmarszczki wokół oczu („kurze łapki”).
  • oraz przy leczeniu nadpotliwości, bruksizmu, zeza, migren
  • ten preparat nie nadaje się do zredukowania bruzd nosowo-wargowych, czy tez powiększenia ust.
Kwasem hialuronowym nie zablokujemy z kolei funkcji mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych, natomiast skutecznie: